\"Oboznámili sa s novými aktívnymi opatreniami na trhu práce, ktoré vyplývajú z novely zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti s účinnosťou od 1. marca 2009. Pracovníci úradu im priblížili možnosť uchádzať sa o príspevky, ktorých cieľom je udržať zamestnanosť na pracovných miestach u zamestnávateľov, ktorí v dôsledku prevádzkových ťažkostí spôsobených globálnou finančnou a hospodárskou krízou uvažujú o prepúšťaní zamestnancov a o rušení pracovných miest, \" povedala v rozhovore pre TASR hovorkyňa ÚPSVR v Poprade Zuzana Lichvariková. Potvrdila záujem zamestnávateľov o aktívne opatrenia na trhu práce, ktoré by im mohli pomôcť riešiť problémy. \"Privítali by však väčšiu podporu, ako je zníženie daňového a odvodového zaťaženia\". Vzhľadom na početnejšie zastúpenie zamestnávateľov z oblasti cestovného ruchu, hovorilo sa na stretnutí aj o poklese turizmu v dôsledku krízy a prechodu na euro a s tým súvisiacich problémov v hotelierstve, gastronómii a doprave.
Na otázku TASR o vývoji nezamestnanosti pod Tatrami v porovnaní s uplynulým rokom hovorkyňa uviedla, že miera evidovanej nezamestnanosti mala v roku 2008 klesajúcu tendenciu. Mierny nárast nastal v mesiacoch jún a september s príchodom absolventov škôl a v poslednom štvrťroku. Trend pokračoval aj v úvode roka 2009, kedy dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti k 31. januáru v okrese Poprad 8,14 %, čo predstavuje nárast oproti decembru o 0,81 % a v okrese Levoča dosiahla hodnotu 13,76 %, čo je nárast o 0,92 %.
Rast nezamestnanosti v obidvoch okresoch ovplyvnili uchádzači o zamestnanie, ktorí neboli v pracovnom pomere, ale aj príchod z iných okresov a zahraničia. Významný prírastok tvorili ľudia, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou a tých, ktorí boli zamestnaní na dobu určitú.
Kým nezamestnaných pribúda, počty voľných pracovných miest klesajú. \"K 31. decembru 2008 sme mali 5126 uchádzačov, k 31. januáru tohto roka ich už bolo 5500, takže tam je evidentný nárast. Na druhej strane ponuka voľných pracovných miest sa znížila, i keď počty sa každým dňom menia, lebo zamestnávatelia ich v jeden deň nahlásia a v druhý odhlásia. Aktuálne k 31. januáru sme mali nahlásených 132 voľných pracovných miest, \" uviedla Lichvariková. Konkretizovala, že voľné pozície sú v cestovnom ruchu, kde zamestnávatelia hľadajú kuchárov, čašníkov či recepčného. V stavebníctve sú to murár, stavebný technik, tesár, stolár či maliar-natierač. V oblasti služieb v zozname figurujú kaderníčka, predavačka, pokladnička, kvetinárka, nechtová dizajnérka, ale aj charitatívna sestra či opatrovateľka.
Z hľadiska štruktúry uchádzačov o prácu k pretrvávajúcim problémom v obidvoch okresoch patrí vysoký podiel dlhodobo evidovaných s nízkym stupňom vzdelania.
0